تبلیغات
خبر پارس آباد مغان - افزایش 50 درصدی سطح زیر کشت سویا در پارس آباد مغان

خبر پارس آباد مغان
 

افزایش 50 درصدی سطح زیر کشت سویا در پارس آباد مغان

  مدیر جهاد کشاورزی پارس آباد مغان از افزایش حدود 50 درصدی سطح زیرکشت زراعت سویا دراین شهرستان نسبت به سال گذشته در این شهرستان خبر داد.


حسن روحی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در سال زراعی جاری شش هزار و 371 هکتار از اراضی آبی این شهرستان به کشت دانه روغنی سویا اختصاص داده شده که این رقم در سال گذشته حدود چهار هزار و 250هکتار بود.

وی با بیان این که به لحاظ انجام به موقع عملیات کاشت و داشت مزارع سویا از سطح سبز خوبی برخوردار است گفت: کشت دانه روغنی سویا به عنوان یکی از زراعت های مهم منطقه است و کاشت آن در این شهرستان قدمت طولانی دارد.

وی متوسط عملکرد این محصول را دو هزار و 500 کیلوگرم در هکتار ذکر و پیش بینی کرد در سال جاری 16 هزار تن دانه روغنی سویا در این شهرستان استحصال شود.

وی افزود: نبود کارخانه روغنی کشی در استان و منطقه از مهم ترین موانع و مشکلات توسعه و گسترش سطح زیرکشت دانه های روغنی در این شهرستان است و به علت فقدان کارخانه روغن کشی محصولات کلزا و سویا این شهرستان به سایر استان ها حمل می شود.

روحی تاسیس و راه اندازی کارخانه روغن کشی مدرن و پیشرفته را از نیازهای ضروری پارس آباد دانست و گفت:

در صورت احداث و فعالیت چنین کارخانه ای علاوه بر ایجاد فرصت های شغلی جدید شاهد رونق کشت و تولید سویا و کلزا در دشت مغان خواهیم بود.

سالانه به طور متوسط یک میلیون و 150 هزار تن انواع محصولات زراعی و باغی در پارس آباد مغان تولید و در بازارهای داخلی و خارج از کشور عرضه می شود.

15 هزار بهره بردار در این شهرستان سالانه حدود 50 نوع محصول زراعی و باغی تولید می کنند.

ادامه مطلب

طبقه بندی: اقتصادی، 
نوشته شده در تاریخ شنبه 28 تیر 1393 توسط حسین پورنعمت
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : حسین پورنعمت |